Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Így ne rontsd el a számfestőd! – 3 tipp a Makanától

A számfestés egyike azoknak a hobbiknak, amelyek az utóbbi években nagy népszerűséget szereztek, ennek oka pedig egyértelmű. Amellett, hogy kiszakít téged a világ zajából, képessé tesz arra, hogy elszakadj a gondjaidtól, mindezt úgy, hogy ezalatt létrehozol valami igazán értékeset, amely melegséggel tölti el a szíved.

A számfestők lélekre gyakorolt hatása mellett nem szabad elfeledni azt sem, hogy rengeteget segít a koncentrációban, a finommotorikus mozgásformák gyakorlásában, ezeket az előnyöket pedig a legkisebbektől kezdve az idősebbekig mindenki hasznára fordíthatja.

Bizonyos esetekben előfordulhat azonban az is, hogy a vásárolt készleted a nyugalom kapuja helyett inkább a bosszúságod forrása lesz. Ehhez általában olyan problémák vezetnek, amelyeket kis odafigyeléssel szinte teljesen ki lehet zárni.

Szeretnénk neked, és mindenkinek segíteni abban, hogy a számok szerinti festés nyűg helyett egy varázslatos élmény legyen! Ennek érdekében összeszedtük a három leggyakoribb „hibát”, amelyet elkövethetsz egy paint-by-numbers készlet készítése közben.

Mielőtt azonban továbbmennénk, engedd meg hogy megjegyezzük, hogy az alábbiakban megfogalmazott tanácsok, praktikák az általunk forgalmazott készletekre alkalmazhatók garantáltan. Más gyártók képeinek a minőségét, anyaghasználatát nem ismerjük, ezért az ő nevükben nem beszélhetünk.

1.      Elfogyó festékek

Azok számára, akik először fognak ilyen alkotókészletet a kezükben, furcsa, már-már meghökkentő lehet, hogy milyen „kevés” festék jár a vászonhoz. Az igazság azonban az, hogy ezek gondosan kimért adagok, amelyek bőven elegendőek ahhoz, hogy kifessük vele a képünket. Ha hiszed, ha nem, a készlethez járó tégelyekben található festmények kétszer akkora mennyiségűek, mint ami a képedhez kell, tehát ha jól használod őket, akár kettő vászon is megfesthető velük.

Fontos tudni, hogy ezekben a készletekben 100%-os tisztaságú akrilfesték található, amely amellett, hogy finoman és krémesen kenhető, remek fedőképességgel is rendelkezik. Nem szükséges többször átkenni, vastagon használni, „pacsmagolni” vele.

Tipp: Próbáld minél vékonyabban, egy rétegben felvinni a festéket a vászonra, kerülve az átfestéseket, illetve az ecset „oda-vissza” húzgálását a felületen.
Ha úgy érzed, hogy mégsem az igazi, nem fedte le a számot megfelelően, ne kapkodj! Várd meg, amíg a festék megszárad a vásznon, utána pedig kend át egy újabb vékony réteggel. Könnyen lehet, hogy már száradás közben észreveszed, hogy jobban fed, mint előtte.


2.      Beszáradó festékek

Előfordulhat az a probléma is, hogy mire hozzákezdenél a festéshez, egyes festékek beszáradtak, besűrűsödtek, kenhetetlen állagúvá váltak.

Erre szinte kivétel nélkül az a magyarázat, hogy a vásárlás és a festés megkezdése között hosszabb idő telt el (hónapok, évek), így a festékeknek volt idejük „megkötni”, beszáradni. Fontos tudnod, hogy az általunk forgalmazott készletekben a festékek vákuumcsomagolásban vannak, amely védi őket a levegőtől, ezzel pedig jelentősen ki tudjuk tolni a „szavatosságát”.

Ennek ellenére nem javasoljuk, hogy hosszabb időre félretedd a készletet, mert a beszáradt festékeket újraéleszteni nem könnyű.

Tipp: Az általunk forgalmazott készletek díszdobozának hátulján megtalálható a szavatossági idő, ezt javasolt ellenőrizni, mielőtt a polc mélyébe süllyeszted a képet.
Ha mégis megtörtént a baj, a „néphiedelem szerint” pár csepp meleg víz képes lazítani a festéken, de erre garanciát vállalni nem lehet. Általános igazságként elmondható, hogy a lehetőségeidhez mérten minél kevesebb idő teljen el a vásárlás és a festés között, illetve ami talán még ennél is fontosabb: ha megbontottad a készletet (értsd a vákuumfóliát), próbáld meg minél előbb kifesteni (természetesen nem hajt a tatár, akár hónapokig is tökéletesen elállhat a festék, de ekkor már levegőt kap, így hajlamosabb a beszáradásra).


3.      Minta választása

Távolodjuk el kicsit az akrilfesték kérdéskörétől és beszéljünk arról, mi alapján válasszunk számfestőt. Egy jól kiválasztott minta nagyban leegyszerűsítheti a dolgunkat, de minden esetben az a legfontosabb, hogy mi tetszik nekünk. Egy általunk választott mintát mindig sokkal nagyobb lelkesedéssel, örömmel festünk, ez pedig az egészben a legfontosabb.

Vannak azonban olyan dolgok, amelyekre érdemes lehet odafigyelni, ha válogatunk. Ezekről lehetne részletesebben is írni, de most csak egy dolgot emelnénk ki, ez pedig a nehézség.

Nálunk minden kép esetén fel van tüntetve, hogy 5-ös skálán milyen nehézségű az adott festmény (1-legkönnyebb, 5-legnehezebb). Ez a fokozat a képhez tartozó színek számát veszi alapul, ebből jól lehet ugyanis következtetni arra is, hogy az adott mű mennyire számít aprólékosnak.

Egy 4-es, 5-ös nehézségű kép igazi kihívásnak számíthat, viszont, ha elkészül, tényleg olyan hatása lesz, mint egy igazi festménynek. Az egyszerűbb, 3-as, 2-es képek általában egyszerűbb, stilizált képi világgal rendelkeznek, így megfestésük egyszerűbb lehet.

Tipp: Itt érdemes olyan befolyásoló tényezőket is figyelembe venni, hogy mennyire látunk jól, mennyire stabil az ecsetfogásunk, van-e korábbi tapasztalatunk stb.
Ha ezeket átgondolva választunk, sok később kényelmetlenségtől, idegeskedéstől menthetjük meg magunkat, ezáltal pedig az alkotásunk is szabadabb, őszintébb lesz.


Reméljük, hogy tudtunk segíteni abban, hogy az alkotás öröme tényleg a tiéd legyen, kellemetlenségektől és problémáktól mentesen.

Szeretnénk felhívni a figyelmed arra is, hogy ha valami mégsem egyértelmű, problémád adódik vagy elakadsz festés közben, a Makana webáruház ügyfélszolgálata örömmel segít neked!